Lughnasad 2014

Téma osmého ročníku Lughnasadu Na obchodní stezce bylo jasným spojovacím prvkem všech aktivit, které byly na festivalu k vidění. Důvodů pro "obchodní" téma bylo více a byly spjaté jak s naším regionem, tak i s celou epochou pravěku. Již v těchto dobách proudily Evropou karavany obchodníků a řemeslníků převážející drahocenné zboží z místa na místo mezi městy a vesnicemi. Dnešního člověka tak možná překvapí, že i v pravěku bez novodobých vymožeností bylo možné obchodovat mezi místy vzdálenými i několik tisíc kilometrů.

Z hlediska obchodu mohlo být "naše" nejbližší oppidum České Lhotice důležitým opěrným bodem na spojnici oppid Závist a Staré Hradisko. Významným obchodním artiklem našeho regionu byly kamenné mlýnky, tzv. žernovy, vyráběné z horniny nacházející se na Kunětické hoře. K nám se zase ze zahraničí dovážela sůl, sklo nebo např. jantar.

Festivalu samotnému předcházely dvě události. První byla sklizeň obilí, která proběhla v sobotu 26.7. 2014, neboť Lughnasad je především oslavou sklizně. Druhou pak bylo putování karavan obchodníků směřujících se svým zbožím na společnou oslavu do Nasavrk. První karavana reprezentující místní obchod putovala z Kunětické hory. Druhá, představující dálkovou karavanu, vyrazila z České Třebové. Obě karavany doputovaly v pátek odpoledne do Nasavrk, čímž byl festival zahájen a páteční koncert mohl začít.

V sobotu přes den měli návštěvníci možnost se seznámit s významnými obchodními komoditami pravěku, o což se z velké části postaraly naše spřátelené kmeny ze zahraničí. Polský kmen Celtica dovezl na ukázku jantar, kmen Boii pannonia z Rakouska přivezl sůl z Hallstattu a Labarum Bagauda Teuta Laevi z Itálie přivezli víno. Ani ostatní kmeny ale nepřijely s prázdnou.

K vidění byly rekonstrukce dopravních prostředků pravěku – vůz tažený koňmi, bojový vůz i loď tesaná z jednoho kusu dřeva (tzv. monoxyl). Děti se v rámci hry též dostaly do role obchodníka a jedním z úkolů bylo i nakopání drahocenné soli v solné štole.
Jedinečným prvkem programu byla ukázka výuky koní v podání keltské jezdecké družiny Equites Gabreta, kteří se večer postarali i o noční show. 
Večernímu koncertnímu programu dominovali polští Beltaine.

Nedělní program se nesl v duchu prezentace řemesel a života Keltů podobně jako sobotní část programu. Celá akce pak byla zakončena odjezdem karavan a závěrečným rituálem, který oslavu uzavřel i po duchovní stránce a zároveň žehnal obchodníkům bezpečný návrat domů.

© 2014 Roman Diviš: www.divisak.cz
© 2014 Roman Diviš: www.divisak.cz
© 2014 Roman Diviš: www.divisak.cz
© 2014 Roman Diviš: www.divisak.cz
© 2014 Roman Diviš: www.divisak.cz
© 2014 Roman Diviš: www.divisak.cz
© 2014 Roman Diviš: www.divisak.cz
© 2014 Roman Diviš: www.divisak.cz
© 2014 Roman Diviš: www.divisak.cz
© 2014 Roman Diviš: www.divisak.cz

Odkazy na další fotogalerie

Chcete stránku vytisknout?
Skrýt před tiskem nějaké části stránky.
Vytisknout celou stránku tak, jak ji vidíte.
(tento box nebude vytištěn)
Úprava stránky před tiskem
Najeďte myší na nějaký obsah na stránce, zobrazí se červený obdélník. Kliknutím na něj obsah skryjete. Poté stiskněte tlačítko 'Vytisknout'.