Lughnasad

Workshopy

Workshopy, Výuka tanců, Hry pro děti

Workshopy

Na workshopy je nutná rezervace předem. Těšit se můžete na vlastní tvorbu šamanského bubnu, keltské hrací kostky nebo šídla.
 
 

Workshop výroba keltské hrací kostky a šídla 

 • workshopem vás provede: Michal Dientspier
 • hlásit se můžete na mail mannazcraft@seznam.cz
 • Cena workshopu s přednáškou: 100 Kč
  Délka workshopu bude přibližně 1,5 hodiny.
 • Vyzkoušíte si dobové nástroje - vykružováky nebo brusné a leštící materiály
 • Vyrobíte si hrací kostku nebo šídlo, které můžete využít pro sebe nebo jako pěkný dárek
 • Workshopu se nemusí bát ani ti méně zruční 😉 Pro zručnější je připravena výroba keltské kostky. Pro ty méně zdatné pak vlastnoručně vyrobené šídlo
 • V rámci workshopu se můžete těšit i na kratší přednášku.
 • k zakoupení budou i další výrobky Michala Dienstpiera - podívejte se na Mannaz Craft.

Workshop Výroba šamanských bubnů

 • workshopem vás provedou: manželé Jasanští
 • vyrobíte si svůj vlastní šamanský buben
 • zapojíte se do bubnování s manželi Jasanskými v rámci workshopu
 • hlasit se můžete přímo u nich: Výroba šamanských bubnů na Lughnasadu 2021

Alžběta a Pavel Jasanští - Oba jsou aktivní muzikoterapeuti, pracují s různě znevýhodněnými skupinami klientů. Také pořádají setkání pro veřejnost, vedou kurzy bubnování, provázejí hudebními cykly zaměřenými na práci se zvuky a rytmy ve školách a školkách a pravidelně pořádají setkání s výrobou šamanských bubnů.

Píší o sobě: "Společně jsme se vydali cestou zvuků a souznění s Matkou Zemí. Kromě toho, že se necháváme okouzlovat zvuky různých etnických i „primitivních“ hudebních nástrojů a přidáváme znění našeho těla či hlasivek, žijeme uprostřed přírody, na polosamotě a tak, jak proměňujeme naše okolí, proměňuje si i ono nás. Cítíme v sobě hlubokou úctu k odkazu našich předků, lidí, kteří zemi, jež obýváme a obděláváme, obývali a obdělávali před námi. Vracíme se proto k lidovým tradicím a k našemu folklóru."
Na letošním Lughnasadu povedou bubnování s návštěvníky, vystoupí na podiu a hlavně připravili si i výrobu šamanských bubnů. Na výrobu se hlašte na jejich facebookové události.

Hry a pohádky pro děti

Děti budou mít připraven svůj program, dostanou svoji průvodku a půjdou po jednotlivých stanovištích, kde se ucitnou v příběhu, v rámci kterého budou dostávat jednotlivé úkoly. Příběh je na motiv Najdi v sobě Kelta. A celý příběh a stanoviště jsou sestavena tak, aby je mohli děti plnit sami, ale i s dospělými.
 
 
Čeká je například turnaj, překážková dráha, labyrint a spoustu dalšího. Za splnění úkolů budou odměněni.
Na festivalu bude i stan pro nejmenší děti s hračkami a malováním. Maminky zde budou mít i přebalovací pult pro miminka.
 
Hry budou probíhat v pátek 10:00 - 13:00 a v sobotu 9:00-17:00.
 
 

Pohádky nejen pro děti - divadelní soubor Kvítko:

 • Pohádka Za vším hledej ženu
 • Pohádka Jak vznikla medovina
 Divadelní soubor Kvítko působí za devatero oppidy v nedaleké obci Mladoňovice a k tématice Keltů př istupuje vždy s humorem a nasazením sob ě vlastním, na který se každý rok u nás velmi těšíme. Letos si pro vás připravili rovnou dvě pohádky. Máte se na co těšit.

Autorské čtení z knížky Keltská dubová pohádka

David Maroš

 Ať už jste děti nebo dospělí, přijďte a poslechněte si pohádku o tom, jak v jednom malebném údolí poklidně žil malý keltský kmen. Jednoho dne se však začali dít podivné věci. Často přicházelo velmi deštivé počasí nebo zase vysychaly studánky. Kdo mohl způsobit taková zlá kouzla? Pomůže víla pramenů, potoků, jezer a řek? A kdo je vlastně Darach?
 

Výuka tanců

 • Irské tance - Hanka Radilová na Lughnasadu vede výuku irských tanců. 

 Hana Radilová se irskému tanci věnovala 20 let. S prvními krůčky se setkala v brněnské taneční skupině La Quadrilla, postupně tento taneční styl přenesla spolu s jedním z vedoucích souboru Štefanem Švestkou do pardubické taneční skupiny Ryengle, která se donedávna tomuto tanečnímu stylu intenzivně věnovala (později pod názvem Inkeepers). Hana Radilová v TS Ryengle dlouhá léta působila jako tanečnice, umělecká vedoucí irské složky souboru a lektorka kurzů tohoto podmanivého tanečního stylu. Na Lughnasadu v Nasavrkách vyučuje každoročně. V jednotlivých vstupech budete mít možnost zatančit si 1 tradiční ceilí tanec. Předchozí taneční zkušenosti nejsou vůbec nutné, to, co budete potřebovat nejvíce, je nadšení z pohybu a tance.
 
 • Skotské tance - Caledonian Club

Taneční skupina zaměřená výhradně na skotské tance. V začátcích se její členové nadchli pro Scottish Country Dancing, ale za čtvrtstoletí existence pro sebe a další příznivce skotské kultury postupně objevovali i další typy skotských tanců: Highland Dancing, Ladies‘ Step či Step Dancing. Caledonian Club pravidelně pořádá taneční semináře, skotské tancovačky, tance předvádí a vyučuje na veřejných i soukromých akcích. Svůj rozvoj opírá o poctivé tréninky, nadšení a zájem členů i příznivců a také o čilé kontakty s rozsáhlou mezinárodní komunitou zaměřenou na skotské tancování. Honza Drastík je jedním ze zakládajících členů a dlouholetým předsedou Caledonian Clubu.

Snímek obrazovky 2022-04-25 v 23.35.23